Porfir

Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych
Czerwony-brązowy
Czerwony-brązowy
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych
Czerowny-mieszany
Czerowny-mieszany
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych
Stardust-brązowy-szary
Stardust-brązowy-szary
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych
Stardust Grey
Stardust Grey
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych
Szary-mieszany
Szary-mieszany

Porfir - potoczna nazwa stosowana do określenia magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych, posiadających strukturę porfirową (w skrytokrystalicznym lub drobnoziarnistym cieście skalnym tkwią widoczne gołym okiem pojedyncze prakryształy) lub afanitową (skrytokrystaliczną). Używana jest najczęściej przy wstępnym (terenowym) oznaczaniu skały, gdyż dokładne sklasyfikowanie porfiru wymaga przeprowadzenia analizy chemicznej jego składu. Wyróżnia się porfiry: kwarcowe - należące do grupy skał kwaśnych, charakteryzujące się występowaniem jasnych prakryształów kwarcu (np. ryolit, dacyt) oraz bezkwarcowe - należące do grupy skał obojętnych, zawierające prakryształy skaleni, piroksenów i amfiboli (np. trachit, latyt, andezyt).

Szczególnie polecany przy renowacji zabytkowych uliczek, placów, miejskich starówek, pomników, budowli. Jako trwały materiał o ciekawej strukturze, nada Twojej przestrzeni niepowtarzalny klasyczny wygląd. Stosowany głównie na zewnątrz, doskonale sprawdza się również jako ekskluzywne wykończenie wnętrza banków, współczesnych biurowców, urzędów czy szpitali. Stanowi ciekawą alternatywę przy budowie ciągów pieszych w nowoczesnych centrach handlowych lub osiedlach mieszkaniowych, szczególnie w połączeniu z kostka marmurową.

Porfir i jego historia

Niewątpliwie porfir to jeden z najdłużej wykorzystywanych materiałów. Cieszy się on niezmienną popularnością od kilku tysięcy lat. Już w czasach starożytnych miał on bardzo duże powodzenie. Porfir kwarcowy, jak i bez kwarcowy, były powszechnie wykorzystywane na przykład w Starożytnej Grecji. Z jednej strony był to materiał budulcowy, służący choćby do budowy kolumn. Jednak już wtedy doceniano jego niezwykłe walory estetyczne. Dlatego porfir zawsze był też kamieniem ozdobnym. Kamień naturalny porfir powszechnie wykorzystywano do tworzenia rzeźb. Warto podkreślić, jak wysoko musiano cenić estetykę porfiru w Starożytnej Grecji, skoro materiał ten wybierano do tworzenia rzeźb. Należy on przecież do najtrudniejszych w obróbce materiałów naturalnych.

Porfir kwarcowy i nie tylko

Różnorodność, jeśli chodzi o porfiry, jest dosyć duża. Przede wszystkim, o czym wspomniano już wcześniej, wyróżnia się porfir kwarcowy i bez kwarcowy. Jednak to jeszcze nie wszystko. Różnorodne są również barwy kamienia naturalnego porfir. Najczęściej przyjmuje on barwę czarno-czerwoną. Pojawia się również jako kamień purpurowy czy brązowy. Ponadto oferowany jest zarówno w wersji surowej, jak i po obróbce. Coraz popularniejszy staje się porfir płytowy, czyli wersja materiału po dokładnej obróbce w postaci między innymi szlifowania i polerowania.

Warto mieć na uwadze, że porfir może występować w bardzo wielu formach. Pojawia się jako sporych wielkości fragment skały, a także jako wspomniany porfir płytowy. Jednak często wykorzystuje się również pojedyncze, niewielkie kamienie porfirowe. W tej wersji wykorzystuje się porfir między innymi jako podsypkę pod tory.

Porfir cena materiału

Ile kosztuje kamień porfir? Cena jest zależna od różnych czynników, stąd też nie sposób wskazać jedną, konkretną kwotę. Zasadniczo porfir poddany obróbce jest nieco droższy. Natomiast jeśli chodzi o naturalny, nieobrobiony porfir cena jest nieco niższa. Niemniej jednak znaczenie ma również jakość materiału. Jeśli chodzi o porfir płytowy, cena w dużej mierze uzależniona jest od producenta i wykorzystanych przez niego technik obróbki. Im lepsza technologia zostaje użyta do obróbki porfiru, tym lepiej prezentuje się on estetycznie, ale również cena jest nieco wyższa.

Porfir posiada rozmaite zastosowania

Wyżej wymieniono już główne zastosowania porfiru. Jak nietrudno zauważyć, najczęściej wykorzystuje się go w przestrzeni publicznej. Niemniej jednak coraz częściej porfir pojawia się również w domach lub przed domami osób prywatnych. Jest to tak naprawdę materiał bardzo uniwersalny, który można wykorzystać na wiele sposobów. Porfir płytowy sprawdzi się jako wyłożenie podjazdu czy też schodów.

Porfir w naszej ofercie to materiał najwyższej jakości. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Nowości

Dane kontaktowe PL

Kontakt

Akropol
Biuro Obsługi : ul.Morgowa 83b 35-323 Rzeszów

tel: +48 17 857 76 66
e-mail: biuro@akropol.pl